Historia Nordic Walking

Historia Nordic Walking

Historia Nordic Walking
Nordic Walking to Skandynawski Spacer z kijkami Śladem Finów, którzy nadali nazwę tej aktywności ruchowej. Jest to sport o charakterze towarzyskim i w tym leży klucz do jego ogromnej popularności. Jeśli bowiem można poprawić swoją kondycję fizyczną w połączeniu z miłym obcowaniem w gronie podobnych entuzjastów i przyjemną towarzyska pogawędką – czego więcej potrzeba.

Osiągamy równowagę ducha i ciała.

Nordic Walking pochodzi z Finlandii. Szacuje się w przybliżeniu, że tę aktywność ruchową uprawia blisko 400 tys. mieszkańców tego kraju. Jej umiejętność osiągnęli dzięki kursom prowadzonym przez instruktorów, z których pierwsze zorganizowało w 1997 roku Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu „Suomen Latu”. I tak sport „poszedł” w kraj, a następnie w świat.

Korzenie Nordic Walking sięgają czasów starożytnych, gdy pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie. To właśnie turyści nauczyli się od nich korzystania z kijów wędrując po wrzosowiskach i górach.

Kolejne źródło NW można odnaleźć w letnich ćwiczeniach narciarzy, które bardzo przypominają obecną formę sportowego wykorzystania kijków. Narciarze używają kijków od dziesięcioleci, aby uczynić swoje treningi bardziej skutecznymi, pomogły one sportowcom osiągnąć wytrzymałość w długich sesjach treningowych oraz siłę w ćwiczeniach skocznościowych na stoku.

Pod koniec lat 80-tych podjęto próby promowania NW w kręgach sportowych i w szkołach, ale dopiero w latach 90-tych wzbudziły one prawdziwy entuzjazm.

W tych latach powstał również w Ameryce Power Walk, w którym kijki podobnie jak w NW wykorzystywano do zwiększenia efektywności tej formy marszu.
Historia na Nordic Walking w Pleszewie